Karadağ, CHP Belediye Başkanları Çalıştayına Katıldı

CHP’nin, yerel yönetim stratejisini belirlemek üzere Afyonkarahisar ‘ın Sandıklı ilçesinde düzenlediği Belediye Başkanları Çalıştayında konuşma yapan Karadağ Hekimhan hakkında kısa bilgiler verdi.

Karadağ; Hekimhan 1911 yılında Nahiye olmuş 1921 yılında ilçe unvanı verilmiştir. Hekimhan Malatya’nın yüz ölçümünün 6’da 1’i büyüklüğündedir. Malatya’nın yüz ölçümü 12.313 km² Hekimhan’ın yüzölçümü 1.898 km² dir.  65 mahalle 109 mezrası bulunmaktadır.

Hekimhan coğrafi yapı olarak dağlık ve dağınık bir yerleşim alanına sahiptir. Bu nedenle insanlarımız eğitime daha çok önem vermişlerdir. Hekimhan Malatya’da okuma yazma oranı en yüksek ilçe olarak bilinmektedir.  Hekimhanlılar burada bir birlerini kıskanmazlar ama birbirini örnek alarak okurlar. İlçemizde zengin işadamlarımız yoktur ama okuyan bürokratlarımız ülkemizin her kesiminde hizmet vermektedir.

Hekimhan, birçok etnik kökenin bir arada kardeşçe yaşadığı Alevi-Sünni, Türk, Kürt ayrımının olmadığı barış, sevgi ve kardeşliğin olduğu şirin bir ilçedir. Hekimhan’da hiç kimse inancından, etnik kimliğinden, siyasi görüşünden, rütbesinin yüksekliğinden, cüzdanının kalınlığından dolayı ayrıma uğramaz. Hekimhan, belki birçok yerde başaramadığımız kadın-erkek eşitliğini başarmış, Hekimhan’daki bu yapı hem Malatya, hem de Türkiye’ye örnek olmuştur. Hekimhan’da farklı siyasi görüşten olabilirsiniz ama birbirinize kötü bakmazsınız. Farklı düşünebilirsiniz ama farklı gözle bakmazlar.

25 Ekim 2015 yılında Sayın Genel Başkanımız Hekimhan’a geldiğinde Hekimhan’ı anlatırken şu sözlere yer vermişti.

“Hekimhan’ı biliyorum, Madenini biliyorum, Cevizini biliyorum, güler yüzlü insanlarını biliyorum. Konuk sever insanını biliyorum. Demokrasinin ve Madenin Başkentinin Hekimhan olduğunu biliyorum.” Sayın Genel başkanımızın da dediği gibi ‘Demokrasinin ve Madenin Başkentidir Hekimhan’

Hekimhan Malatya’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesidir. Kalesi olmaya da devam edecektir. Ben bu bayrağı 31 Mart’ta devraldım. Benden sonraki başkanlarımıza da en tepede devredeceğim.

Hekimhan Tarih açısından da önemli zenginliklere sahiptir. Türkiye’nin En Önemli 10 Tarihi Hanından biri olarak kabul edilen 801 yaşında ki Taşhan’ın, üzerinde bulunan kitabe 3 ayrı yazı karakteri bulunduruyor. Arapça, Ermenice ve Süryanice. Baktığımızda hakikaten ülkemize değil tüm dünyaya örnek olacak tarzda.

Hekimhan İlçemiz herkesin kendini gönül rahatlığı içerisinde ifade edip yaşayabildiği kültüre sahiptir, bu taş da bunun belgesi. Arapça çevirisi farklı, Ermenice çeviri farklı, Süryanice çeviri farklı. Yani herkes kendini, kendi yazı dilinde, kendi karakterinde ifade etmiş.

Türk edebiyatında değil, dünyada önemli bir değer olan ve Masal baba diye bilinen Eflatun Cem Güney Hekimhan doğumlu ünlü bir edebiyatçıdır. Cumhuriyet’in kurulmasıyla aldığı ciddi görevleri Halk kültürünü, milli kültür haline getirmek için verdiği mücadele ile yaşamı boyunca 63 başarılı eser bırakmıştır. Masal Baba diye bilenen Eflatun Cem Güney’in adını yaşatmak için bir Müze projemiz bulunmaktadır.

Kış turizmi açısından Hekimhan’ın gelişimi için Yama Dağın da bulunan kayak merkezi çalışmalarının yüzde 90-95 tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi yolunu yaparsa gelecek sene kayak yapılabilir. İlçemde ayrıca Girmana Kanyonu, Dipsiz Göl ve Ilıca gibi görülmeye değer doğa harikası yerlerde bulunmaktadır.

Göreve başladığım dört ay içerisinde ilçemize 40 yatak kapasiteli bir otel ve restourant kazandırarak halkımızın hizmetine sunduk.

Belediyemiz bünyesinde kurulan Alıç Sirkesi tesisimizi hizmete geçirdik.

Kendi maddi imkânlarımla aldığım sondaj makinasını belediyemize hibe ederek kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın su sorununu bir nebzede olsa çözdük.

Ayrıca Spor Tesisi, Tekstil fabrikası ve Atatürk Prestij Caddesi projelerimizi hazırlattık.

Kısa zaman içerisinde yapımına başlayacağız.