İSTANBUL’DA HEKİMHAN RÜZGÂRI ESTİ

Malatya Dernekler Federasyonu  tarafından İstanbul’da düzenlenen 3. Geleneksel Malatya Tanıtım Günlerinin resmi açılışı İstanbul Yenikapı Sahil Etkinlik Alanı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

İstanbul’daki Malatya Tanıtım Günleri 13 Ekim 2019  Pazar gününe kadar devam edecek.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyeleri, İnönü ve Malatya Turgut Özal Ünivrsiteleri ile çeşitli kuruluşların ayrı bir çadırda stant açtığı, yine ayrı bir çadırda da Malatya ürünlerinin satıldığı tanıtım günlerinde sabah 10.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında misafirler ağırlanacak.

HEKİMHAN STANDIDA ZİYARETÇİ AKINI

Malatya Tanıtım Günleri’ndeki stantları AK Parti MKYK üyeleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile İstanbul Milletvekili hemşehrimiz  Onursal Adıgüzel, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı Adil Gevrek ile bazı STK temsilcileri yazarlar ile devlet, siyaset, sanat ve spor adamı ziyaret etti.

“HEKİMHAN EN ÖNEMLİ SANAYİ BÖLGESİ OLMAYI HAKEDİYOR”

Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ yaptığı açıklamada; “Hekimhan Demir Madeni ile birlikte yükselen önemli Sanayi vasıflarına, madde ile manayı en iyi şekilde mezcetme kapasitesine sahip önemli bir merkez konumundadır. Modernle klasiğin, eski ile yeninin, sanayi ile tarımın, tarihle kültürün, sanatla turizmin harmanlandığı, İpekyolu üzerine kurulmuş efsane bir ilçedir. Hekimhan, İnanç ve kültürlerin toprağında doğduğu, medeniyetin kavşağında buluştuğu, mimarinin ve yanık içli nağmelerin gür seslerde türküye dönüştüğü noktadır. “Malatya ve Hekimhan en önemli Sanayi bölgesi olmayı hak ediyor. Hekimhan’ımız Demir madeninden Cevizi, Alıç Sirkesi, mutfaktan müziğe, el sanatlarından arkeolojiye ve kış turizmine kadar çok farklı alanlarda gezilmesi gereken şirin bir ilçedir.

DOĞAYLA BARIŞIK MÜSTESNA İLÇE

Hekimhan Türkiye’deki ilk on handan biri olan 801 yaşında ki Taşhanı, Hitit Kitabesi, Kiliseleri, Köprülü Mehmet paşa Camisi ve Hamamı, Geyik Çifliği, Dipsiz gölü, Girmana Kanyonuyla türkülere, şiirlere ilham kaynağı olmuş doğayla barışık müstesna bir ilçedir.  Hekimhan’ın sahip olduğu bu tarihsel ve kültürel birikimi Vaylo Dede, Sadık Baba ve Esiri Baba gibi değerler, bir inanç merkezi haline getirmektedir. Bu konumuyla da Türkiye’de en önemli inanç turizmine hedef olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Hekimhan Belediyesi olarak Tek hedefimiz var o da Hekimhan’ı tüm alanlarda hak ettiği seviyeye taşımaktır. Hekimhan ve Hekimhanlılar tüm bu çalışmaların en iyisine layıktır. Malatya Günleri fuarında emeği geçen Malatya Valimize, Büyükşehir Belediye başkanımıza ve Bizlere ev sahipliği yapan Ankara Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür ediyorum” dedi.