8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Hekimhan Belediyesinin organize ettiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Programına kadınların yoğun katılımı dikkat çekti.

Hekimhan Belediyesi tarafından organize edilen Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği Hekimhan Belediyesi Kadın Dinlenme Evinde gerçekleşti. Programda Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, Belediye Başkanı’nın eşi Gülseren Karadağ ve CHP Malatya Kadın kolları başkanı Güllü Tuncer günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptılar.

Açılış konuşmasını yapan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ Kadınlar ömür boyu yol gösteren insanlar olduğunu belirtti. “ yılın bir günü değil, onları her gün mutlu etmek, ilgilenmek birinci görevimiz olmalıdır. Hayata gözümüzü açtığımız andan itibaren karşılıksız emek ve inanılmaz fedakârlıklarıyla, yaşamımızı şekillendiren, dünyamızı zenginleştiren, hayat boyu yol göstericimiz, koruyucumuz, en büyük destekçimiz olan kadınlar sevgilerin en yücesine, mutlulukların en güzeline layıktır.

Belediye olarak sizlere söz verdiğimiz projelerimizi hayata geçiriyoruz. Biz belediye olarak kadınları hep ön planda tutuyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana hazırladığımız Tekstil fabrikası projesi ile yaklaşık 50 kadın kardeşimiz çalışarak ailesine katkıda bulunmaktadır. Bugün müzik dinletimiz de olacaktı ama İdlip’de şehitlerimiz var. Bu nedenle programdaki müzik ve eğlence kısmını iptal ettik. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı’nın eşi Gülseren Karadağ konuşmasında “Biz kadınlar, toplumun her alanında emeğimizle, ürettiğimiz ile YAŞAMA BİR DEĞER katıyoruz. Tarlada çalışan kadın çiftçilerimiz, tezgâhının başındaki kadın emekçilerimiz, sınıflardaki kadın öğretmenlerimiz, toplum yönetimindeki kadın siyasetçilerimiz, çalışma hayatındaki kadın üreticilerimiz yaşamın değerli bir varlığıdır. Tabii ki, en önemlisi, kadın çocuklarımızın ´şefkatli annesi´, eşlerinin ´sevgili yarenleridir´. Bu değer ve emekle unutmayın ki, bu dünya sizlerin elleri, yürekli üzerinde aydınlanıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel bunları bir kez daha dile getirmek istedim.” dedi.

CHP Malatya Kadın kolları başkanı Güllü Tuncer yaptığı konuşmada “8 Mart 1857’de New York’ta kapitalizmin dayattığı düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı eylem yapan kadınların direnişi 129 kadın işçinin yanarak öldürülmesi ile sonuçlanmıştır.

1910 yılında ikinci enternasyonal toplantısında bu olay gündeme gelmiş Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiş, 1977 yılında birleşmiş milletler Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir.

 Sekiz martlar emekçi kadınların güncel sorunlarını, işi yaşamında ve sosyal yaşamdaki sorunlarını dile getirmek için vesile olmaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün Türk kadınının uygar dünyada eşit ve özgür bireyler olarak yer alması için bütün yaptıklarına rağmen bugün bilhassa 17 yıllık AKP iktidarında çalışan kadınların ve genel olarak kadınların sorunları katlanarak artmaktadır.

Avrupa ülkeleri arasında kadının iş gücünü katı zamanların en düşük olduğu ülke Türkiye’dir. Ücretsiz aile işçiliği çıkarılırsa kadına özgürlük sağlayan ücretli çalışma ancak %15 civarındadır. Türkiye’de kayıt dışı çalışma bilinen bir gerçektir. Kadınlar daha yüksek oranda kayıt dışı çalışıyorlar. Kadınlar güvencesiz olarak tarımda gündelikçi, evlerde temizlik, bakıcılık gibi işlerde çalışmaya devam ediyorlar. Kadınların aile içi bakım ve yükümlülükleri çalışma yaşamına katılmalarındaki en büyük engellerden biridir. Ayrıca orta ve alt gelir grubundaki ailelerde kadınların çalışması maalesef ailenin erkek bireylerinin kararına bağlıdır. Kadın cinayetleri, çocuk yaşta evlilikler, kadınlara ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüzler ülkemizin son yıllarda ki kanayan yarasıdır. Kadınlarımız etkilenmektedir. Hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, işsizlik ve terör En çok analarımızı ağlatıyor. Kadınların güçlü ve özgür olmaları için öncelikle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması gerekir.4 milyon okuryazar olmayan kadın, en önemlisi ilköğrenim çağında okula gitmeyen 1 milyon kız çocuğunun olması ülkemizin ayıbıdır.

Diğer önemli konu kadınların politik güce erişebilmesidir. 8 Mart emekçi kadınların hakları yanında tüm kadınlarımızın sorunlarını dile getirmek özgür ve eşit bireyler olarak var olma mücadelesini hayatta tutma günüdür. Türkiye’nin 17 yılını çalan, her alanda cinsiyet ayrımcılığı yapan, kadını ikinci sınıf gören onu ekonomik, toplumsal ve siyasal hayattan dışlayan bu erkek egemen zihniyetten kurtarmak için biz kadınlara büyük görevler düşüyor. Tüm emekçi kadınların gününü kutluyorum.” dedi.

Program, kadınlar için hazırlanan hediyelerin dağıtımı ve yemek ikramıyla sona erdi.